Bir Reklam Banner’ın Yüzde 50’sinden Fazlasının Ne Kadar Süre Görüldüğünü Tutma

Selamlar arkadaşlar;

Bugün ilginç bir konu üzerine konuşacağız. Özellikle reklamcılık sektöründe bir reklam banner’ının kaç kere görüldüğünün sayılması çok önemlidir. Ancak avrupada yeni trend reklamın %50’sinden fazlasının toplam ne kadar süre göründüğü üzerine ilerlemektedir. İşte fiyatlandırmalar da görünene bu toplam süre üzerinden yapılmaktadır. Örneğin bir reklam, sayfanın altında konumlanmış olmasına rağmen sayfa her yüklendiğinde görünmese bile görüldü şeklinde kabullenip sayılmaktadır. Oysa bu yanlış bir yaklaşımdır. Asıl doğru olan client’ın scroll yaparak sayfanın aşağısına inip reklamı gerçekten görmesidir. İşte o zaman reklam görülüp esas amacına ulaşmış olmaktadır.

Aşağıda görüldüğü gibi en alttaki nintendo reklamının o an itibarı ile %68.67’si görülmektedir. Ve %50’dan fazlasının görüldüğü süre 7.27 sn’dir.

reklam

Aşağıda scroll işlemi sırasında scroll’un top pozisyonu bulunarak, sayılacak banner’ın ekrandaki top ve bottom kordinatları bulunur.

CalculateTime.js:

calculateTime(): Function’ı ile ekranda banner’ın görünen yüksekliği / toplam banner yüksekliğine bölünerek belli bir oranla çarpılır. Böylece banner’ın görünme yüzdesi hesaplanır. Ve ekranın üstüne yazılarak görünme oranı %50 ve fazlası ise (p.percent>0.13)  countDown() function’ı ile sayıma başlanır.

countDown() & stopTimer(): Reklamın %50’sinden fazlasının göründüğü andaki süre sayılırken sayfadan çıkılır, başka tab’a geçilir veya minimize gibi işlemler yapılır ise sayım durdurulur. Geçen süre ekrana anlık yazdırılı. Tekrar sayfaya gelindiğide sayım süresine kalındığı yerden devam edilir.

Index.cshtml: Yukarıdan aşağıya eklenen bannerlar içinden “Banner5” için ölçüm yapılmaktadır.

CalculateTime.js(Tamamı):

Yukarıdaki örnekde de görüldüğü gibi teknolojinin kullanıldığı her alan, değişip gelişmeye mahkumdur. Çünkü zamana göre ihtiyaçlar değişmekte ve önceden yeterli olan datalar gelişen rekabet ortamında yeterli olmamaktadır. Daha detaylı bilgiler ile rakiplere karşı bir adım öne geçilmekte ve mükemmellik detaylarda gizlidir cümlesi bir daha doğrulanmaktadır.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere. Hepinize hoşçakalın.

Source Kod: http://www.borakasmer.com/projects/TestTimeBanner.rar

Source: https://stackoverflow.com/questions/14863346/calculate-percentage-of-positioned-elements-for-parallax-opacity?rq=1

Örnek Url(İptal): http://bannersshowtime.azurewebsites.net/

Herkes Görsün:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

 1. veli dedi ki:

  Selamlar Hocam;
  Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş. Çok hoşuma gitti. En farklı konular hep sizde:)

  Elinize sağlık.

 2. Ceyda dedi ki:

  Merhaba Bora Bey;
  Yine farklı bir yazı. Çok güzel ve bence ilerde reklam sektöründe bolca kullanılabilecek bir yapı.
  İşe yarar yazıların baş kaynağasınız:)

  Başarılar dilerim!!

 3. Hasan dedi ki:

  Hocam elinize sağlık;
  Çok güzel bir makale olmuş. Gerçekten çok beyendim. Sanırım toplam süreyi cookie’de saklayıp daha sonra clientlardan target bilgisi ile çekeceksiniz.

  İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.