DevNot .Net Reconnect 2018 – Net Core & Microservices

Selamlar,

22 Aralık 2018 Cumartesi günü, İstanbul Kadir Has Üniversitesinde DevNot dotnet reconnect() etkinliğine konuşmacı olarak katıldım. Microservicesler ve .Net Core üzerine uzun uzun canlı kodlama yaptık.

Kısaca Konu: Online bir alışveriş sitesinden alınan tüm ürünlerin, siteyi monitor eden Adminler tarafından realtime olarak gözlemlenmesini sağlamaktır. Siteye aynı anda 40bin kişinin gelmesi planlanır ise, bu işin var olan sistemden bağımsız ve dağıtık bir yapıda yapılması gerekmektedir.

Yapılan işler: Angular 6 ile client side taraflı bir alışveriş sitesi yazdık. Alınan ürünleri .Net Core bir WebApi services’ine gönderdik. Services’e gelen ürünleri, RabbitMQ’da shopping adında bir Queue’ya koyduk. Daha sonra gene .Net Core ile yazdığımız bir console application (Microservice) ile ilgili Queue’yu dinleyip yazdığımız bir başka .NetCore SignalR projesine gönderdik. Böylece bir Queue mekanizması ile alınan ürünler, sistemden bağımsız hale getirilip, başka bir microservis yardımı ile tek tek işlenmiştir. Bu esnada alınan herbir ürün, WebSocket yardımı ile signalR servise gönderilmiştir.

Microservice:

WebApi Service:

Sıra  geldi alınan ürünlerin adminlere realtime olarak gönderilmesine. Bunun için, Angular 6 Admin Client başka bir web sayfası oluşturulmuş ve ngOnInit()’inde ilgili signalR hub sınıfına bağlanılıp, “GetProduct()” methodu ile kendisine gelen ürünlerin ekrana realtime olarak basılması sağlanmıştır.

AdminClient:

Bu güzel WorkShop’un ardından, konferans’da bir de sürpriz bir oturum daha gerçekleştirdik. “Microservice Mimarileri ” nedir, neden kullanılmalıdır ve nelere dikkat edilmelidir gibi soru cevap şeklinde ilerleyen söyleşi ile bu güzel günü sonlandırdık.

Seminerin sonunda umarım tüm katılımcıların kafasında Microservices nerde ve ne zaman kullanılmalı sorusuna bir cevap bulmuşuzdur. Ayrıca .Net Core üzerinde çalışan diğer teknolojilerin, irdelenmesi üzerine de güzel bir seminer olduğunu düşünüyorum. Katılımdaki büyük yoğunluğa, live coding sırasında bana destek olan tüm katılımcı arkadaşlara ve başta Uğur Umutoğlu olmak üzere tüm Devnot ekibinde çok teşekkür ederim.

Geldik bir seminerin daha sonuna. Yeni bir seminerde görüşmek üzere hepinize hoşçakalın, esen kalın.

Sunum : http://www.borakasmer.com/projects/devnot_microservice.pptx

Source Code: https://github.com/borakasmer/devnotMicroservices

Herkes Görsün:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.