DotNetKonf 2019 .Net Core Üzerinde Design Patternleri Kullanarak Refactor Etme

Selamlar,

2 Kasım Cumartesi günü İstanbul Nişantaşı Üniversitesinde DotNetKonf Summit etkinliğinde, .Net Core üzerinde design patternleri kullanarak var olan kodları refactor ettik. Amaç, anlaşılır, kolay test edilebilir ve genişletilebilir kodlara ulaşmaktı. Bu amaçla önceden kodlanmış 5 durumu sunumlar üzerinden inceledik. İlk 3 durum, 4. durumun refactor edilmesi için kullanılmıştır. Son durum ile 4. durum daha da verimli bir hale getirilmesi sağlanmıştır.

  1. Chain of Resposibility
  2. Interface Segregation
  3. Strategy Design pattern
  4. Interpreter Design Pattern
  5. Prototype Design Pattern

Chain of Resposibility: Örneğin bu durumda bir işlemin başarılı olması durumunda, kendinden sonra çağrılacak method generic olarak tanımlanmış ve Reflection ile tetiklenmiştir. Aynı şekilde hata olması durumunda, kendinden önceki method duruma göre çağrılıp, tetiklenmiştir.

Seminerin en önemli kısmı, Refactor işlemi sırasında karşıdaki kişi ile olan iletişimin her şeyden daha önemli olduğunu örnekler ile gösteren kısmıdır. Aşağıdaki örnekde olduğu gibi, söylenmesi ve söylenmemesi gereken sözler, örnekler ile anlatılmaya çalışılmıştır.

İlk 3 örneğin ardından, 4. ve esas örnekde yüzlerce kişinin pür dikkat konuyu dinlemesi, gerçekten takdiri şayandı. Yapılan 3 yorumun kadın mı yoksa erkek mi tarafından yapıldığı, belli analiz kuralları ile anlaşılmaya çalışılmıştır.

Interpreter & Strategy & Prototype Design Pattern: Aşağıda görüldüğü gibi her şey mümkün olduğunca küçük parçalara ayrılmaktadır. Sonra hepsi birleşip, esas sorunu çözen bir yapının ana parçaları olmaktadır. Böylece kod, hem daha çok okunabilmekte hem de genişletilmeye açık olabilmektedir.

Geldik bir seminerin daha sonuna, yeni bir seminerde görüşmek üzere hepinize hoşçakalın. Öncelikle bana bu fırsatı verdikleri için Ugur Umutluoglu olmak üzere tüm DevNot ekibine teşekkür ederim. Katılımcıların yoğun ilgisi, sunumdan sonraki akıl dolu soruları ve parlak fikirlerinden dolayı hepsini teker teker kutlar,  teşekkürü bir borç bilirim.

Source Code: http://www.borakasmer.com/projects/Devnot_CodeReview_Light.pptx

Herkes Görsün:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.