DevNot Ankara 2017 – Asp.Net Core ile TypeScript ve Angular4 Semineri

Selamlar,

6 Mayıs 2017 Günü Ankarada DevNot etkinliğine konuşmacı olarak katıldım. Bu seferki içeriğim çok zengindi. Özellikle bu yıl ki konseptim Cross Platform olduğu için uygulamayı OSX işletim sistemi üzerinde yazdım.

Konularım backend tarafında, servisler için Asp.Net Core front tarafda Visual Studio Code idesini kullanılarak Angular4 ve TypeScript ile bir uygulamanın geliştirilmesiydi. Öncelikle projeye başlamadan önce, yapılması gereken işlem adımları ve  yüklenmesi gereken uygulamalar sırası ile tek tek açıklandı.

 

Cross Platform Asp.Net Core ile ilgili WebApi servisleri yazılarak, front tarafda doldurulacak dropboxlar için gerekli datalar buradan yayımlanmıştır. Unutulmaması gereken bir diğer konu da farklı portlardan yayımlanan sayfalarda, client tarafdan çağrılan servislerin güvenlik nedeni ile Cors problemine takılmasıdır. ilgili hata “Enabling Cross-Origin” hatası olarak geçmektedir. İşte tam da bu durumda ilgili WebApi servisine bu iznin verilmesi gerekmektedir. Böylece ilgili servise Angular4 üzerinden erişilip, ilgili dropboxlar doldurulabilir.

 

Örnek izin Codeları:

Deyinilen bir diğer konu da modern javascript frameworklerinin model kavramı üzerine nasıl oturtulduğudur. Sıralanması gereken koltuklar, bir sınıfın ilgili girilen parametrelerine göre  sayfa üzerine dizilmesidir. Ayrıca Angular4’ün gücü kullanılarak nasıl servislerin kolaylıkla implemente edildiği, ayrıca front tarafda nasıl html elementlere modele bağlı style atanabileceği örnekler ile gösterilmiştir. Son olarak, TypeScript’in gücü gösterilerek, front tarafda nasıl backend de uygulama geliştirilmişçesine code yazılabildiği göz önüne serilmektedir. Bu amaçla Inheritance, dependency injection ve model-service mimarisi gibi yapılardan örnekler verilmiştir.

Örnek Code:

Güzel bir Cumartesi gününü bana ayıran bu yoğun sayıdaki, tüm katılımcılara öncelikle çok teşekkür eder, seminer sırasında ve sonrasında yaptıkları paylaşımlar ve katkılarından dolayı hepsini teker teker kutlarım. Ayrıca başta Uğur Umutluoğlu ve tüm Devnot ekbine ve son olarak Bilge Adama böyle güzel bir etkinliği hazırladıkları ve bana da bu fırsatı verdikleri için çok teşekkür ederim.

Yeni bir seminerde görüşmek üzere hepinize hoşçakalın, esen kalın.

Herkes Görsün:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

4 Cevaplar

  1. sertunc selen dedi ki:

    hocam video kaydı yok mu :(

  2. Kürşat dedi ki:

    Bursa taraflarına da geliyor musunuz? Veya yakın tarihte böyle bir planınız var mı ya?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.