Fatih Sultan Mehmet Vakıf Semineri

Selamlar;

23 Mayıs 2015 tarihinde Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinde Visual Studio 2015 RC .Net 4.6 ile günlük hayatta karşımıza çıkabilecek sorunlara yeni web teknolojilerini kullanarak daha hızlı ve pratik ne gibi çözümler getirebileceğimizi konularında bir Mvc Web application’ı baştan sona kodlayarak anlattım. MVVM design patterin’i model’den view’a ve view’dan modele giderek 2 aşamalı olarak angularJS javascript framework’ünü kullanarak hepberaber irdeledik. AngularJS üzerine derinlemesine örnekler yaparken Real Time Web teknolojilerinin önemini SignalR web socket kodlayarak derinlemesine inceledik. Ayrıca database işlemlerinde CodeFirst,MsSql ve Linq gibi teknolojiler kullanarak database işlemleri için nasıl bir yol izlenmesi ve nelere dikkat edilmesi konularında detaylı örnekler yaptım. İhtiyaçlara göre asenkron programlamanın önemi ve nasıl kodlanacağı ile ilgili kapsamlı kodları hepberaber yazdık.  Ayrıca .NET 4.6(Roslyn) ile gelen yeniliklere ve TypeScript konularına örnekler ile değindim. Bütün bu teknolojileri anlatırken doğru teknolojiyi doğru yerde kullanmanın önemine değindim. SqlDb’yi azure ortamına hangi yollar ile publish edebileceğimizi gösterip, ilgili mvc web projesinin Database’ini azure ortamına taşıdım. Daha sonra yazdığımız bu web projesindeki connection stringleri ve url bilgilerini Azure ortamındaki Url bilgileri ile değiştirip cloude’a publish ettik. Daha sonra Azure üzerindeki web uygulamasının ftp’den nasıl erişilebileceği, ip yetkilendirme, ftp user yaratma gibi konular üzerinde  bolca konuştuk ve örnekler ile irdeledik. Bu şekilde öğrenciler de önlerinde canlı canlı yazılan bu uygulamayı azure ortamında görüp kullanmış oldular. Ayrıca var olan bir projenin dakikalar içinde nasıl azure’a publish edilebileceğini gördüler. Seminer boyunca Windows 10, Universal App, Cross Platform App, IOT(Nesnelerin Interneti), Hololens gibi teknolojiler üzerine olan konuşmlarımızın önümüzdeki dönemlerde Microsoft cepesinde karşımaza çıkacak teknolojiler ve bunlar ile neler yapabileceğimiz konusunda tüm katılımcılara güzel bir vizyon oluşturduğu kanaatindeyim. Bu dolu dolu seminere katılılan tüm öğrencilere, hocalara ve mühendis arkadaşlara  teşekkür eder, seminer sırasındaki güzel paylaşım ve fikirlerinden dolayı hepsini tebrik ederim. Umarım bu seminer onlar için faydalı olmuştur. Sunumun sonunda verilen kahve takımı ve çeşitli hediyeler için Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tüm hoca ve öğrencilerine ayrıca çok teşekkür ederim.

Fatih

Source Code: http://www.borakasmer.com/projects/FatihSeminer.rar

Herkes Görsün:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

4 Cevaplar

 1. Uğur dedi ki:

  Hocam Merhaba,

  Bu seminerin videosu var mıdır?

  • Bora Kasmer dedi ki:

   Selamlar Ugur;
   Seminerin videosunu cekmistim ama malesef gopro laptop’in yaninda fanin sesini de almis. Arkada cok gurultulu bir ses oldugu icin koyamiyacamgim.
   Hoscakal.

 2. Mesut dedi ki:

  Hocam Merhaba;

  Saatlerdir bir SignalR ve AngularJs üzerinde bir demo için uğraşıyorum, Bir türlü, $scope’ta bir diziye push ettiğim veri view’da gözükmüyordu. Siz nasıl yapmıştınız seminerde diye bakmak için kodunuzu indirdim ve inceledim, $scope.$apply();
  işin sırrıymış. ÇOK TEŞEKKÜRLER. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.