Time Trigger Function’ı Azure’a Publish Etme Ve Monitoring

Bu makalede, bir önceki makalenin devamı olarak Localde çalışan Time Trigger bir Function’ı, Azure’a publish edeceğiz.

1-) CustomerDbListen projesi sağ tıklanıp “Publish” button’nuna basılır. Aşağıda görüldüğü gibi, bir ekran ile karşılaşılır. “Create New” seçeneği seçilir.

2-) Daha sonra karşımıza, aşağıdaki gibi ilgili servisin oluşturulacağı bir ekran gelmektedir. Önceden yaratılan Resource Group ve Storage Account listeden seçilir. Burada “Hosting Plan” önemlidir.

3-) Hosting Plan “New” seçeceği tıklandığında, aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşılır. Burada Consumption seçeneği, sadece Azure Functions’ı deploy etmek için kullanılır.

4-) Publish işlemi bittikten sonra Azure Portal’a gidildiğinde, aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşılır. Function Read Only‘dir

Function’ı Read Only’den Kurtarma: İlgili menü altında, hiçbir değişikliğin yapılamamasından dolayı, bunun değiştirilmesi gerekmektedir.

  1. Soldaki “CustomerDbListen20..” tıklandıktan sonra, üsteki “Platform features” tab’ı tıklanır.
  2. Burdan Development tools seçeneklerinden, “App Service Editor” seçilir.
    • Bende, başta login ekranı çıktı. Publish Profile download edildikten sonra, aynı ekrana gelinince, artık credential ekranının gelmediği görüldü.
  3. function.json editlenip, aşağıdaki “generatedBy” satırı tamamen silinir.

Aşağıda görüldüğü gibi ilgili function’ın, readonly özelliği artık kaldırılmış ve enabled bir hale gelmiştir.

Function’ın Azure Üzerinde Test Edilmesi:

function.json “Run” button’una basıldığında “The ConnectionString property has not been initialized” hata mesajı, aşağıda görüldüğü gibi alınmıştır.

Çözüm: Aşağıda görüldüğü gibi soldan “CustomerDbListen20…” seçilir. Sağdan Platform features tabı ve alttan General Settings altında “Application settings” sekmesi seçilir.

Uygulamada “local.settings.json” altında tanımladığımız “SqlConnection” keyine karşılık gelen value, aşağıda görüldüğü gibi Azure ortamında da tanımlanır.

Azure ortamında Function tekrardan test edildiğinde, aşağıdaki gibi herseyin yolunda olduğu anlaşılır.

Azurdaki Customer SqlDB’ye bağlanıp, aşağıdaki gibi ilgili kayıtlar onaysız hale getirilir ise, bir süre sonra Azure üzerinde çalışan “Azure Time Trigger Functions”‘ın ilgili kayıtları onayladığı görülür.

Monitoring:

Son olarak Azure üzerinde solda, aşağıda görüldüğü gibi Monitor segmesi seçildiğinde, ilgili function için “Application Insights oluşturulur. İlgili function’ın çalışma history’si, hatalı ve başarılı çalışma sayıları detaylıca incelenebilir.

Geldik bir makalenin daha sonuna. Yeni bir makalede görüşmek üzere hepinize hoşçakalın.

Source : 

Herkes Görsün:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.