DevNot Kasım 2018 – Net Core & Microservices

Selamlar,

3 Kasım 2018 Cumartesi günü İstanbulda Nişantaşı Üniversitesinde DevNot dotnetKonf etkinliğine konuşmacı olarak katıldım. Bu seferki içeriğim Microservicesler idi. Bu etkinlikte live coding şeklinde canlı canlı .Net Core üzerinde farklı teknolojiler hem tanıtılmaya çalışılmış, hem de microservices mimarisi bu teknolojiler arasına serpiştirilmiştir. Tüm etkinlik boyunca 4 proje yaratılmıştır.

  • Ürünlerin girildiği Angular 6 Web Application.
  • Satılan ürünlerin alındığı .Net Core WebApi services’i.
  • Microservis işlerinin yapıldı .Net Core Console Application.
  • Admin tarafında monitor işlerin yapıldığı bir başka Angular 6 Web uygulaması.

 

Microservices’lerin neden çok dikkatli kullanılması gerektiği ve hangi ihtiyaçlara karşılık geldiği, powerpoint sunumları ile irdelendikten sonra faydaları çeşitli maddler altında örnekler ile incelenmiştir. Daha sonra günce hayatta karşımıza çıkabilecek bir senaryo, dikkatlice kurgulanmıştır.

Örnek uygulama olarak Amazon gibi sözde büyük bir alışveriş sitesi, örnek amaçlı yazılmış ve bunu monitor edip data toplayan diğer dağıtık uygulamalar, senaryo gereği adım adım kodlanmıştır. Herbir soruna ait çözüm, bir başka parçada çözülmüş ve sonunda tüm yapı bir bütün halinde ele alınmıştır.  Belki de, bir uygulama çıktıktan sonra, monolitik bir şekilde ele alınarak parçalanması, Microservices implementasyonu için daha iyi bir yoldur.

 

 

Var olan yapıdan, bir Queue mekanizması kullanılarak ayrıştırma işlemi yapılmıştır.

Herbir microservisin single resposibility prensibinden yola çıkılarak, tek bir görevi yapması amacı ile alınan ürünlerin socket kullanılarak, ilgili queue’den temizlenmesi ve tüm adminlere gönderilmesi ile live coding’in sonuna gelinmiştir.

Seminerin sonunda umarım tüm katılımcıların kafasında Microservices nerde ve ne zaman kullanılmalı sorusuna bir cevap bulmuşuzdur. Ayrıca .Net Core üzerinde çalışan diğer teknolojilerin, irdelenmesi üzerine de güzel bir seminer olduğunu düşünüyorum. Katılımdaki büyük yoğunluğa, ayakta izleyen tüm katılımcı arkadaşlara ve başta Uğur Umutoğlu olmak üzere tüm Devnot ekibinde çok teşekkür ederim.

Geldik bir seminerin daha sonuna. Yeni bir seminerde görüşmek üzere hepinize hoşçakalın, esen kalın.

Herkes Görsün:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.